Přihlášení miminka ke zdravotnímu pojištění
Po narození je novorozenec dočasně automaticky pojištěncem stejné pojišťovny,jako je matka. Po obdržení rodného listu je nutné (pokud možno 8 dnů od narození) přihlásit osobně dítě na příslušné pojišťovně. Pokud chcete pojišťovnu jinou,než má matka,je možná zněna 4 x během roku vždy na začátku příslušného čtvrtletí.
Kojení
Není vhodné dodržovat pravidelné intervaly, v prvních dnech se přizpůsobit chuti děťátka, časem si samo vypěstuje určitý pravidelnější rytmus krmení. Děti se hlásí obvykle přibližně po 1,5-3 hod. V 1.měsíci v noci děťátko vzbudit nejdéle po 4 hod., noční kojení je významné pro správnou podporu laktace. Není vhodné kvůli možnému poranění bradavek nechávat dítě u prsu déle než přibližně 30 min. Dodržovat správnou techniku kojení, při pochybnostech kontaktovat laktační poradkyni. Při poranění a bolestivosti bradavek mazat Bepanthenem, koupit hojivé gelové polštářky. Po nakrmení nechat ve vzpřímené poloze odříhnout,pokud ale dítě přibližně do 10 minut neodříhne,zřejmě spolykalo vzduchu méně a lze jej uložit na bok do postýlky. Potřebná dávka vypitého mléka je 120-150 ml/kg/den-na každou dávku nemusí vypít stejně. Není potřeba u donošeného zdravého děťátka kontrolovat množství vypitého mléka ani děťátko vážit častěji než 1 x týdně, častější vážení může být zkreslené vyprazdňováním a zbytečně maminku stresuje. V 1.půlroce by mělo dítě přibírat asi 150-300 g za týden, porodní váhu by mělo dosáhnout do 2-3 týdnů věku. Kojené děti však často nepřibírají takto pravidelně, ale v určitých „skocích“. Vždy vše nejde podle knížek a tabulek a není důvod k obavám. V prvních týdnech si maminka s děťátkem na sebe teprve zvykají a vzájemně slaďují své biorytmy.
Umělá výživa
Příprava jen z převařené kojenecké vody(do 1 roku), před zahájením je vhodné se poradit s lékařem nebo sestrou o vhodnosti,typu a režimu podávaného mléka. Nenechat se odradit přechodnými obtížemi s kojením a zbytečně nedávat umělé mléko, hrozí pak ztráta kojení. Pokud je nutné přechodně při neprospívání děťátka dokrmovat, nejlépe alternativní cestou-kádinka, stříkačka apod. Kojení je to nejlepší, co můžete miminku dát- některé maminky však přes věškerou snahu opravdu kojit nemohou- není to důvod k výčitkám, dnešní kojenecké mléčné formule maximálně napodobují složení mateřského mléka.
Vitaminy
Od 2 týdnů vitamin D-Vigantol, 1 kapku denně rovnou kápnout do pusinky.
Stolice
Kojené dítě má stolici až 8 x za den, ale také nemusí mít stolici až týden. Obojí je v normě. Stolice se barvou i konzistencí přirovnává k „míchaným vajíčkům“, po delší době na vzduchu může být nazelenalá, občas může být nazelenalá i při vyšším obsahu glukosy ve vypitém mateřském mléku- při vypití většího podílu tzv. předního mléka, které má vyšší obsah glukosy než tučnější mléko zadní. Stolice by neměla být vodnatá, výrazně zelená, zapáchající, s příměsí krve a hlenu.
Močení
Minimálně 6 pomočených plen za den je známkou,že vaše dítě dostatečně pije.
Oči
Není třeba ničím ošetřovat, ospalky otřít převařenou vodou, při sekreci z oka kapat 5 x denně O-Septonex, jde většinou o normální jev, daný přechodnou neprůchodností slzných kanálků. Při přetrvávání obtíží se poradit s lékařem nebo sestrou.
Uši a nos
Jemně vytřít vatovou tyčinkou, ne hluboko
Pupek nebo pupeční pahýl
Ošetřovat 2 x denně lihem, nejlépe vatovou tyčinkou
Prsní žlázy
Zvětšení i event. sekrece v novoroz. období u chlapečků i holčiček je reakcí na mateřské hormony kolující přechodně v krvi děťátka, není nutné se obávat. Stejně tak je hormonální reakcí tzv. pseudomenstruace u novorozených děvčátek a tzv. kojenecká acne-drobné zarudlé folikulky v obličeji i na trupu děťátka nejčastěji okolo 4-6 týdne, které během několika dnů až týdnů samy ustupují. Při velkém množství a sklonu k mokvání lze dávat 2-3 x denně obklady z odvaru řepíku nebo Jarishova roztoku. Lze i lehce namazat Bepanthenem.
Genitál
U chlapečků jen omýváme, do 1 roku nepřetahujeme předkožku.
U děvčátek omývat lehce zeshora ke konečníku, nevytírat do hloubky poševního vchodu.
Kůže
Koupat stačí 3 x týdně, vhodnější než mýdla jsou olejové mycí emulze. Promazávat dětskými mléky, event. olivovým olejem.
Na zadeček např. Rybilka, Bepanthen, Sudokrem, Sebamed… při opruzeninách Imazol.
Ochrana proti sluníčku- např. Dylong kids, proti mrazu např. Linola fett mast.
Škytavka
V novorozeneckém věku normální jev daný vysokým stavem bránice.
Kýchání
U novorozenců velmi časté, v naprosté většině neznamená rýmu, je dané zvýšenou citlivostí jemné nosní sliznice. Lze preventivně udržovat vlhkost sliznic a tudíž i jejich obranyschopnost kapkami Libenar.
Ublinkávání
Je velmi časté, dané přechodnou nezralostí jícnového svěrače,ustupuje většinou do půl roku věku. Není potřeba jej řešit, pokud nemá vliv na vahové přírůstky nebo nezpůsobuje recidivující záněty dýchacích cest. Při opakovaném masivním zvracení „obloukem“je nutné vždy se poradit s lékařem.
Větry, koliky
Jsou způsobené určitou nezralosti trávicího i nervového systému a většina dětí se s nimi více či méně minimálně do 3 měsíců věku bude potýkat. Lze pomoci např. masážemi bříška, nosit v klubíčku, namazat bříško mastí “Pupík“. S menším či větším úspěchem od 3 týdnů věku lze podávat kapky např. Sab simplex, Baby calm, Probiotické kapky. Lze i použít rektální rourku k pomoci odchodu plynů.
Novorozenecká žloutenka
Mizí postupně většinou do 4 týdnů věku,někdy může přejít v tzv.“žloutenku kojeného dítěte“trvající někdy až do 2-3měsíců. Při pochybnostech je vhodné se poradit s lékařem.
Pobyt venku
Při nekomplikovaném poporodním období lze týden po porodu při pěkném počasí, ne ve větru a dešti, zpočátku stačí 15 minut a postupně prodlužovat. V parném létě nejvhodnější ranní či pozdně odpolední procházky, do 1 roku nikdy neopalovat. V zimě s novorozencem do 1 měsíce věku nechodit na procházky, je-li teplota pod 0, od 6 týdnů do 6 měsíců pod -5 st., od 6 měsíců až do 3 let pod -10 st.
Pečlivě zvážit do 6 týdnů věku dlouhé cesty,nakupování a návštěvy.
Doporučujeme používat alarm dechu, zvláště u nedonošených dětí nebo u dětí, které vyžadovaly v novorozeneckém věku léčbu. Nenechávat spát na bříšku!
Je vhodné zakoupit teploměr a dětské Paralenové čípky 100 mg. Rutinně u zdravého dítěte již po příchodu z porodnice není nutné teplotu měřit.
Při jakýchkoliv problémech a pochybnostech se nás nebojte na cokoliv zeptat.
Žádáme všechny nastávající rodiče, kteří u nás budou chtít děťátko registrovat, aby se telefonicky či e-mailem hlásili co nejdříve, nejpozději 2-3 měsíce před plánovaným porodem. Kapacita naší ordinace je již částečně omezená. Děkujeme za pochopení.