Nadměrně plačící kojenci – je nějaká pomoc?
Poměrně často se setkáváme se stesky rodičů, že miminko stále pláče, že jsou bezradní, protože v utišení nic nepomáhá.
Plačící kojenec – zdravé dítě
Pláč novorozence a kojence je především známkou vitality dítěte. Je to komunikační prostředek – dítě jím upozorňuje na to, že zde je – jiné dorozumívací prostředky zatím nemá. Chování dítěte, které se dožaduje svých potřeb pláčem, je přirozenější než projevy dítěte ležícího celý den takzvaně v klidu ve své postýlce a nic od svého okolí nevyžaduje. Pláč se začíná s větší intenzitou objevovat od 10. dne po narození, do 6 týdnů může mít přibývající frekvenci, od 6. týdne do 6. měsíce jeho frekvence postupně klesá, po 3. měsíci pláč již většinou ustává. Úplně malé miminko (novorozence) není dobré nechávat plakat -potřebuje jistotu fyzické blízkosti. Větší miminko je je vhodné uklidňovat až po chvilce – okamžitá reakce by zabránila v rozpoznání charakteru pláče.
Jaké mohou být příčiny pláče?
U dětí do 1 měsíce věku je nejčastější příčinou pláče hlad – někdy stačí jej uklidnit třeba jen několika doušky, i když bylo třeba před malou chvílí kojeno.Každé miminko má své individuální potřeby. Později není ale vhodné řešit každý pláč nabídnutím prsu – zvykalo by si na řešení problémů jídlem.
Další příčinou může být nepohoda – pokakaná či počůraná plenka, chlad nebo nadměrné teplo – často rodiče dítě nadměrně oblékají. Pláč může být žádostí o pozornost – miminko se může nudit, chce pochovat, pomazlit… zde jsou účinnou pomůckou babyvaky a šátky na nošení kojenců – dítě se většinou krásně zklidní houpavým pohybem při Vaší chůzi a vnímáním tlukotu Vašeho srdce jako v děloze.
Další příčinou může být strach (z neznámých lidí, zvuků, prostředí). Časté jsou večerní záchvaty delšího pláče,kdy už je dítě za celý den unavené. Bolest u malého kojence se někdy rozeznává obtížně. Může se o ní jednat, pokud miminko vytrvale naříká a kňourá, je neklidné, při pláči se kroutí a vyhledává neobvyklé polohy. Pozor je nutné dát také na vysoce laděný, neobvykle znějící pláč.
Kdy můžeme hovořit o nadměrném pláči?
Jako definice nadměrného pláče je pláč, který se objevuje častěji než 3 hodiny denně, víckrát než 3 dny v týdnu a déle než 3 týdny po sobě.
Nadměrný pláč je vpodstatě bezdůvodný pláč, který se objevuje asi u 20-30 % dětí. Označuje se jako „tříměsíční kojenecká kolika“. Jedná se o ataky křiku spojené se zarudnutím, propnutím těla, ztvrdnutím břicha a propnutím končetin. Někteří autoři zjistili, že ataky pláče nemají co do činění s nadměrnou plynatostí v břiše či špatným trávením a se 4. měsícem mizí. Nejčastějšími příčinami křiku je nezralá organizace spánku a bdělosti (u 96 % dětí), lehká neuromotorická nezralost (u 51 % dětí), dále hyperaktivita, nadměrná dráždivost a snížená adaptabilita. Trávicí obtíže jsou příčinou jen u 8 % dětí. Pouze u malého počtu dětí je příčinou potravinová intolerance (např.alergie na bílkovinu kravského mléka) a gastroesophageální reflux (nedostatečně pevné spojení mezi jícnem a žaludkem způsobující větší ublinkávání a neprospívání).
Jaký je psychický dopad nadměrného křiku na okolí?
Nadměrný pláč působí jako chronický stresor, který způsobuje rodičům deprivaci, vyčerpání, ztrátě sebedůvěry, pocitu bezmoci… je zde nebezpečí až nekontrolovatelných reakcí vedoucí k syndromu týraného dítěte, syndromu „třeseného dítěte“…
Kde lze hledat pomoc?
Pokud pláč miminka splňuje definici „nadměrného křiku“či pokud jsou rodiče pláčem svého dítěte nadměrně stresováni, je vhodné jej konzultovat s pediatrem. Existuje i Poradna pro nadměrně křičící kojence v rámci Centra komplexní péče pro děti s poruchami vývoje ve FN Motol.
Pár praktických rad na závěr
Lety prověřené metody tišení pláče jsou různé způsoby houpání – osvědčené kolíbky, kočárek – dobré mít jeden „domácí „a když je nejhůř, uspávat přechodně v něm… Již zmíněné kojenecké šátky,babyvaky… když už nezabírá vůbec nic, stačí chvíli jízda autem :-). Americký pediatr Harvey Karp doporučuje jako utišující prostředek kromě „houpání“ pevné zavinutí dítěte – nejen novorozence, ale i většího kojence do 3-6 měsíců (dítě cítí větší jistotu) a dále tzv. “bílý šum“ – spuštění nějakého přístroje, vydávající monotonní zvuk -např.zapnutí vysavače, fénu apod. – toto evokuje dítěti uklidňující vzpomínku na šum v děloze, způsobený tokem krve v cévách matky…
Trochu optimismu nakonec
Nadměrný pláč netrvá věčně – končí přibližně v období 3 měsíců. Pak již převáží radostnější způsob komunikace s Vaším miminkem.